Bez kategorii

Jak dbać o dach płaski zimą

By 19 stycznia 2021 No Comments

Przygotowanie dachu do zimy

Przygotowanie dachu na zimę warto zacząć już jesienią. Wykonanie przeglądu i usunięcie ewentualnych usterek na tym etapie pozwoli lepiej zadbać o pokrycie dachowe w momencie pojawienia się śniegu. Nie zapominajmy o oczyszczeniu kanałów drenażowych, rynien i odpływów. Zalegające liście czy igliwie mogą zatrzymywać wodę, a w przypadku jej zamarzania powodować pęknięcia i przecieki.

Bezpieczeństwo

Podczas prac na dachu należy bezwzględnie pamiętać o zasadach BHP. Jeśli to konieczne używaj uprzęży do pracy na wysokości. Bardzo ważne jest również obuwie, które powinno zapewnić odpowiednią przyczepność do podłoża. Odzież również powinna być dostosowana do warunków atmosferycznych, zapewniać ciepło i komfort ruchów.

Oczyszczanie ze śniegu

W pierwszej kolejności w celu odciążenia konstrukcji dachowej powinno się odśnieżyć miejsca, w których zalegająca warstwa jest najgrubsza.

Pokrycia z papy dachowej charakteryzują się dużą wytrzymałością na działanie czynników mechanicznych jednak nie powinno się używać ostrych narzędzi takich jak np. szpadle. Najlepiej sprawdzają się łopaty śniegowe z tworzywa sztucznego.

W przypadku uszkodzenia ciągłości pokrycia papowego należy bezzwłocznie przystąpić do naprawy.

Odśnieżanie powinno się odbywać zgodnie z kierunkiem spadku dachu (od najwyższego punktu do najniższego).

NIE UŻYWAJ SOLI!
Sól nie ma wpływu na pokrycie papowe, jednak może przyczynić się do korozji elementów obróbki dekarskiej.